PİLATES İLE GÜÇLÜ KADINLAR

Zeynep Çelebi Sözener ve Fatma Arslan İLE SÖYLEŞİ

Düet derslere katılan değerli doktor üyelerimiz Zeynep Çelebi Sözener ve Fatma Arslan ile 8 Mart Kadınlar günü özelinde, spor ve arkadaşlıkları üzerine samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.

MERHABA

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Zeynep – Merhaba, Ben Doç. Dr. Zeynep Çelebi Sözener, Göğüs Hastalıkları ve İmmünoloji-Alerji Hastalıkları uzmanıyım. Genel olarak hareketli ve doğada olmayı seven bir kişiyim. Sağlıklı olmaya ve sağlıklı yaşlanmaya özen gösteriyorum.

Fatma – Merhaba, ben Doç. Dr. Fatma Arslan, Ankara’da Üniversite Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları uzmanı olarak çalışıyorum. 2019 yılından beri pilates yapıyorum ve son 2 yıldır yakın arkadaşım ve meslektaşım Zeynep ile birlikte düet pilatesi tercih ediyoruz. 

Pilatesle tanışma hikayeniz nedir ve sizi en çok ne motive ediyor?

Zeynep – 20 yıl önce annemle beraber birkaç mat pilates grup dersine katılmıştım. Daha sonra bir spor merkezine 5 yıllık üye olduğum bir dönem oldu. O zamanlarda arada pilates derslerine katılırdım ve bana kendimi çok iyi hissettirirdi. Sonrasında düzgün bir postür, sportif bir görünüm ve sağlıklı yaşlanmak için tekrar pilatese başlamaya karar verdim. Uyumlu bir partner ve tecrübeli bir PT eşliğinde tüm hareketleri hakkını vererek yapıyor olmak ve karşılığını aldığını bilmek en büyük motivasyon kaynağımdır.

Fatma – Pilatesle tanışmam aslında sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyip daha aktif olma isteğimle başladı. Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine deneme dersine katıldım ve o günden beri düzenli olarak yapıyorum. Beni en çok motive eden şey, pilatesin hem zihinsel hem bedensel olarak sağladığı dengedir.

Neden BIR Pilates'i tercih ettiniz? Ne kadar zamandır burada Pilates yapıyorsunuz?

Fatma – BIR Pilates’i tercih etmemin sebeplerinden biri, kaliteli ekipmanlar ve uzman bir eğitici ekibi ile temiz ve düzenli bir stüdyoda keyifli ama özenli bir şekilde çalışmalarını sürdürmesidir.

Zeynep – Pilates partnerim, arkadaşım Fatoş sayesinde. Fatoş BIR pilatese başladıktan sonra çok fit, güzel görünüyor ve ne giyse çok yakışıyordu. Ben de onu kendime rol model aldım ve BIR pilatesi tercih ettim. Önce bireysel derslerle başladım ama sonra Fatoşla beraber devam etmeye karar verdik. İki yıldır BIR pilatesliyim.

 
 

DÜET DERSLER

Düet pilates yapmanın, bireysel çalışmaya göre size sağladığı özel avantajlar nelerdir?

Zeynep – Düet pilates çok keyifli ve eğlenceli. Beraber aynı anda yapmaya, ritmik olmaya çalışıyoruz. Tek olmaktansa beraber olunca daha keyifli ve motive oluyoruz.

Fatma – Düet pilates yapmanın bireysel çalışmaya göre sağladığı özel avantajlar arasında birlikte çalışmanın motivasyonu arttırması, derslerin keyifli geçmesi ve egzersizlerin daha verimli hale gelmesi bulunmaktadır.

Pilates derslerinde birlikte çalıştığınız arkadaşınızla olan ilişkiniz nasıl, ve beraber Pilates yapmaya nasıl karar verdiniz?

Fatma – Pilates derslerinde birlikte çalıştığım sevgili arkadaşım Zeynep ile olan ilişkimiz oldukça güçlü. Beraber pilates yapmaya karar vermemizin sebebi, birlikte daha motive olabilmemiz ve birbirimizi destekleyebilmemizdir. Zeynep ile kondisyonumuz, tarzımız, egzersiz hızımız oldukça uyumludur. İkimiz de pilatesi seviyor, derslerden büyük keyif alıyoruz.

Zeynep – Arkadaşlığımız 20 yıl öncesine dayanıyor. Birbirimizi iyi tanıyor ve anlaşıyoruz. Aslında birlikte pilates yapma kararımız kendiliğinden akışta gelişti diyebilirim.

Sizce Pilates yaparken iyi bir ikili olmanın anahtarı nedir?

Zeynep – Aslında bazal metabolizma hızlarınızın benzer olması çok önemli. Biriniz çok yavaş diğeriniz çok hızlı iseniz olmaz, senkronizasyon ve birbirine uyumlanmak çok önemli. Hareketlerin zorluk seviyelerine olan direnciniz, gücünüz, hatta esnekliğiniz bile birbirine yakın olmalı ki aynı zorluktaki hareketleri beraberce yapabilir.

Fatma – İyi bir ikili olmanın anahtarı, birbirimize saygı göstermek, birlikte çalışma konusunda iletişimde açık olmak ve birbirimizi motive etmekten geçiyor.

PİLATES ve HEDEFLER

Pilates yapmanın günlük yaşamınıza ve sağlığınıza etkileri neler oldu?

Fatma – Pilates yapmanın günlük yaşamıma ve sağlığıma etkileri oldukça pozitif oldu. Daha esnek ve güçlü hissediyorum ve postürümde de belirgin bir iyileşme olduğunu fark ediyorum. Egzersiz kapasitemin arttığını deneyimliyorum.

Zeynep – Pilates sayesinde çok daha dinç ve enerjik hissediyorum. Daha mutlu ve daha güçlüyüm. Bu sene gribal enfeksiyon geçirmemiş olmamın da pilates yapmakla ile ilişkili olduğunu düşünüyorum.

Pilatesin zihinsel sağlık üzerindeki etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Pilates yaptıktan sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Fatma – Pilatesin zihinsel sağlığım üzerindeki etkilerini, stresi azaltma, odaklanmayı arttırma ve genel olarak daha dingin ve huzurlu hissetme şeklinde değerlendirilebilirim. Pilates yaptıktan sonra kendimi daha enerjik ve dengede hissediyorum

Zeynep – Pilates de bir nevi meditasyon gibi, yaparken tamamen zihniniz boşalıyor. Günün stresini, yoğunluğunu geride bırakıyor kendinizi müziğin ritmine bırakıyor ve hareketlerinize odaklanıyorsunuz. Çok dinlendirici, denemenizi tavsiye ederim.

Kendinize koyduğunuz hedefleriniz var mı? Daha sağlıklı yaşam, kilo vermek, fit olmak, daha huzurlu olmak gibi... Pilates, hedeflerinize ulaşmada size nasıl bir yol gösteriyor?

Zeynep – Daha sağlıklı ve huzurlu olmak, düzgün bir postür, kas ve kemik kaybı yaşamadan sağlıklı yaşlanabilmek. Pilates ile bunların hepsi mümkün

Fatma – Daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyip formumu korumak, stresle daha iyi başa çıkmak ve genel olarak daha mutlu ve huzurlu olmak gibi hedeflerim var. Pilates, bu hedeflere ulaşmamda bana yol gösteriyor çünkü hem bedensel hem de zihinsel sağlığımı olumlu yönde etkiliyor.

TAVSİYENİZ?

Doktor olduğunuz için sormadan edemeyeceğiz, pilates yapan bir doktor olarak pilatesi sağlık açısından da diğer kadınlara önerir misiniz?

Fatma – Evet, pilatesi sağlık açısından diğer kadınlara kesinlikle öneririm. Hem bedensel hem de zihinsel sağlığımız için oldukça faydalı bir egzersiz yöntemi olduğunu düşünüyorum. Yaşla birlikte zayıflayan kas iskelet sistemimizi güçlendiren bir egzersiz olduğu için kadınlar için özellikle öneriyorum.

Zeynep – Kesinlikle tüm kadınlara öneririm. Spor her zaman hayatımızda olmalı. İnsan bedeni hareket etmek için programlanmış. Bu nedenle sporu düzenli bir şekilde hayatımıza dahil etmeliyiz. Pilates özellikle kadınlarda beden ve ruh sağlığını iyi yönde etkiliyor. Ayrıca menapozun olumsuz etkilerini hafifletiyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, pilates yaparak güç bulan diğer kadınlara hangi mesajı iletmek istersiniz?

Zeynep Pilates hep hayatınızda olsun, siz de sağlıklı huzurlu ve mutlu olun.

Fatma – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, pilates yaparak güç bulacak kadınlara şunu iletmek istiyorum: Kendinize zaman ayırın, bedeninizi ve zihninizin sağlığını önemseyin. Sağlığınız gücünüzdür.