PİLATES İLE GÜÇLÜ KADINLAR

SEVAL LAKERTA
İLE SÖYLEŞİ

Kadınlar Günü Haftası sebebiyle üyelerimizden Seval Lakerta ile söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında harika fotoğraflar çektik ve ona pilates ile ilgili deneyimlerini sorduk.

MERHABA

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhaba, ben Seval, özel bir kurumda yöneticiyim, evliyim ve Ponçik adında çok tatlı bir kedi sahibiyim. Gezmeyi, spor yapmayı ve kitap okumayı seviyorum. Diğer bir yandan Yoga Eğitmenliği eğitimleri alıyorum.

PİLATESLE NASIL TANIŞTINIZ?

Fiziksel rahatsızlıklarımdan kurtulmak için bir egzersiz arayışındaydım ve o zaman pilatesin bana iyi gelebileceğini düşündüm ve bir stüdyo arayışına girdim. BIR Pilates’e bir deneme dersine gelerek pilatesi hayatıma aldım ve son bir yıldır, haftada en az iki kez düzenli olarak devam ediyorum.

NASIL BİR FİZİKSEL RAHATSIZLIĞINIZ VARDI?

Torasik Outlet Sendromu adı verilen bir rahatsızlık ve bunun üstesinden gelmek için vücudunuzu güçlendirmeniz gerekiyor, aksi taktirde vücudunuzun belirli bölgelerinde ağrı ve uyuşma yaşanıyor.

PİLATESE BAŞLAMADANA ÖNCE ACABA BANA UYGUN MU DİYE DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Başlamadan önce kendimce araştırmıştım ama deneyimledikçe gördüm ki Pilates herkes için uygun bir egzersiz. Ben spor yapmayı sevmiyorum diyen birisini bile haftada 2 gün kendine bağlar. Ayrıca şunu açıkça belirtiyim Reformer kimseye ayrımcılık yapmıyor 🙂 herkese iyi gelir.

 

HANGİSİ?

REFORMER MI MAT PİLATES Mİ?

Reformer benim için biraz daha önde sanırım bu kıyaslamada, çoğumuz uzun süre oturduğumuz işlerle meşguluz ve bu yaşam tarzı bizim esnekliğimizi, duruşumuzu, dayanıklılığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Reformer’ın vücudumu kesinlikle çok rahatlattığını hatta yaylar ile çalışmanın omurga ve eklemlerime hissedilir derecede güç kazandırdığını söyleyebilirim.

PEKİ YA MOTİVASYON?

PİLATESE DEVAM ETMENİZİ SAĞLAYAN ŞEYLERDEN BAHSETMEK İSTER MİSİNİZ?

Tabiiki! Her gün güçlenen karın ve sırt kaslarım desem 🙂 Elbette kendinizi iyi hissettikçe devam etme yönündeki arzunuz da artıyor. Ancak, pilatese başladığınız yerin çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Eğitmenlerle bir uyum yakalamak lazım. Birebir çalıştığınız kişilerin işlerinde uzman olması, gün geçtikçe sizi ve vücudunuzu tanımaları ve buradaki enerjinin yüksek olması beni daha çok bağlıyor.

EGZERSİZLERE DEVAM ETTİKÇE VÜCUDUNUZDA BİR DEĞİŞİKLİK OLDU MU?

İlk başlarda zorlandığım hareketleri çok seri ve keyif alarak yapmaya başladım. Ama en önemlisi beni fiziksel olarak durduran rahatsızlığımdan kurtuldum, inceldim ve esneklik kazandım. Güçlü ve dayanıklı bir karın ve sırta sahibim artık! Daha ne olsun!

TAVSİYELERİNİZ NELER?

PİLATES’E BAŞLAMAYI DÜŞÜNEN DİĞER KADINLARA SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Pilates yapmayı ilk günden itibaren seveceksiniz. Ben bile bir yılın nasıl geçtiğini anlamadım. Egzersizlere devam ettikçe duruşunuz değişiyor, hareketler kolaylaşıyor. Bel ve sırt ağrılarınızdan kurtuluyorsunuz. Vücudunuzdaki değişimi farketmek tarifsiz bir duygu.