PİLATES İLE GÜÇLÜ KADINLAR

Burcu Kaplan Göçmez İLE SÖYLEŞİ

Değerli üyemiz Burcu Kaplan Göçmez ile Pilates ve Fonksiyonel antremanları bir arada yürüterek sağlıklı bir spor rutini yaratmak adına keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

MERHABA

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhabalar, ben Burcu Kaplan Göçmez. Evliyim ve harika bir eşe sahibim. 8 yaşında bir kızımız var. Muhasebeci olarak çalışıyorum ve yoğun bir işim olduğunu söyleyebilirim. Ailemle birlikte vakit geçirmeyi, seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyoruz. Kısacası, ailem ve işim arasında denge kurmaya çalışırken, bir yandan da sporu elden bırakmıyorum. Çünkü spor benim yaşamımın önemli bir parçasını oluşturuyor.

Pilatesle tanışmanız nasıl oldu? Pilates’e başlama hikayenizi paylaşır mısınız?

2017 yılında Pilatese başladım ve bu karar hayatımı olumlu bir şekilde etkiledi. Mesleğim gereği uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışıyorum, bu da zaman içinde boyun ve sırt ağrılarına neden oluyordu. Spor yapmama rağmen bu ağrılar devam ediyordu ve bu durum beni oldukça rahatsız ediyordu.

Bir gün, doktor tavsiyesi ve kendi araştırmalarım sonucunda Pilatese başlama kararı aldım. Pilatesin, vücudu güçlendiren, esneklik sağlayan ve postürü düzelten bir egzersiz yöntemi olduğunu öğrendim. Ayrıca sırt ve boyun ağrılarına iyi geldiği konusunda birçok olumlu geri bildirim okudum.

Pilatese başlama kararı alarak, hem fiziksel sağlığımı hem de yaşam kalitemi artırmış oldum. Her ders sonrasında kendimi daha iyi hissediyorum ve Pilatesi hayatımın bir parçası haline getirmekten dolayı mutluyum. İyi ki Pilatese başlamışım!

 
 

PİLATES İLE DEĞİŞİM

Pilatese başladıktan sonra nasıl bir değişim yaşadınız?

Öncelikle ağrılarım ve sık yaşadığım omuz kramplarım yavaş yavaş azalmaya başladı. Pilatese başladıktan sonra bu rahatsızlıkların neredeyse tamamen geçtiğini söyleyebilirim. Bu değişiklik, spora olan tutkumu daha da artırdı.

Pilatesi sürekli ve düzenli yapmak, sonuçlar üzerinde nasıl bir etki yarattı?

Oldum olası spor yapmayı zaten hep sevmişimdir ve spor konusunda disiplinliyimdir. Pilatesi haftanın 3 günü düzenli olarak aksatmadan yapıyorum. Her ders sonrası daha güçlü ve daha esnek hissediyorum. Ayrıca, vücut farkındalığım arttı ve postürüm düzeldi. Bu da günlük yaşantımda daha rahatlatıcı bir etki yaratıyor.

Pilates sayesinde, sadece fiziksel sağlığımı iyileştirmekle kalmadım, aynı zamanda kendime olan özsaygımı artırdım. Daha fazla enerjiye ve yaşamın tadını çıkartmaya yardımcı oldu. Bu süreçte sporun hayatımın vazgeçilmez bir parçası olmasından gurur duyuyorum. Spor yapmanın ve özellikle Pilatesin, hayatımı olumlu bir şekilde değiştirdiğini söyleyebilirim.

FONSKSİYONEL ANTRENMANLAR İLE DÖNÜŞÜM

Pilates dışında fonksiyonel antremanlarda yapıyorsunuz, Pilates ve fonksiyonel antrenmanın bir araya gelmesiyle günlük yaşamınıza nasıl bir etki yarattı?

Pilates ile birlikte fonksiyonel antrenmanları da hayatıma dahil ettim ve bu kararımın beni daha sağlıklı ve enerji dolu biri haline getirdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Gün içerisinde asla yorulmayan ve enerjisi tükenmeyen bir kişi olarak bilinirim. Bu, düzenli antrenmanlarımın bana kazandırdığı bir özellik. Özellikle soğuk algınlıkları veya diğer hastalıklara yakalanma olasılığımın azaldığını fark ettim. Bunun da düzenli antrenmanlarımın sağlığımı güçlendirdiği ve bağışıklık sistemimi desteklediği anlamına geldiğini düşünüyorum.

Spor yapmak sadece fiziksel sağlığımı iyileştirmekle kalmadı, aynı zamanda beni mental olarak da güçlendirdi.  Stresi daha iyi yönetebiliyorum mesela… 

Sizce yarattığınız spor rutini sadece fiziksel sağlığınıza mı etki ediyor, yoksa zihinsel sağlığınıza da katkıda bulunuyor mu?

Pilates ve fonksiyonel antrenmanlar sonrası her seferinde fiziksel enerjimin yanı sıra zihinsel olarak da rahatladığımı ve güne iyi bir başlangıç yaptığımı hissediyorum.

Bu egzersizler, benim için bir tür terapi gibi. Her seans, günlük stres ve zihinsel gerginlikten arınmama yardımcı oluyor. Egzersiz yaparken zihinsel olarak kendimi tamamen odaklayabiliyorum. Pilates ve fonksiyonel antrenmanlar, bedenim ve zihnim arasında bir denge oluşturuyor. Kendimi daha sakin ve daha odaklanmış biri olarak hissediyorum.

 
 

HEDEFLER ve TAVSİYELER

Kendinizi formda tutmak için hangi hedefleri belirlediniz? Bu hedeflere ulaşmak için ne tür bir plan veya strateji izledin

Formda kalmak için düzenli spor ve egzersiz yapmanın yanı sıra sağlıklı beslenmeye dikkat etmek de önemli bir unsur olduğunu biliyorum. Kendi yaşam tarzımı bu prensiplere dayandırdım ve bu sayede sağlığımı ve formumu koruyorum. Sağlıklı beslenme, dengeli bir diyet ve tüm besin gruplarını içeren bir yemek planı oluşturmak elbette önemli, ancak spor rutinini hayatımın ayrılmaz bir parçası haline getirmenin de büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

Sağlıksız beslenmelerin zaman zaman olabileceğinin farkındayım. Ancak düzenli spor rutinim, bu tür kaçamakları dengelememe yardımcı oluyor. En azından ben böyle yapıyorum diyebilirim.

BIR Pilates'e sizi getiren motivasyon kaynağınız var ise paylaşır mısınız?

Ben Pilatese ‘BIR Pilates’ ile başladım 🙂 Bu stüdyo, benim için harika bir başlangıç noktası oldu ve Aylin hocamın enerjisi ve stüdyonun konumu gibi faktörler, bu seçimi yapmamda büyük etkisi var.

‘BIR Pilates’ sosyal medya platformlarında dolaşırken keşfetmiştim. Pilates yapacak bir yer arayışındaydım ve stüdyonun görselleri dikkatimi çekti. Deneme dersi sonrası, Aylin hocanın uzmanlığı ve pozitif enerjisi, bana seçimim için motive edici bir etken oldu. Hocamın pilates konusundaki bilgisi ve deneyimi, pilatesi öğrenmek ve bir rutine dönüştürmeme yardımcı oldu. Sonrasında ise burada beraber çalıştığımız bütün hocalarla aynı enerjiyi yakalamayı başardık. 

Pilates ve Fonksiyonel antrenmanı bir arada denemeyi düşünen ancak tereddüt eden kadınlara ne tavsiye edersiniz?

Pilates ve fonksiyonel antrenmanı rutin haline getirmek beni daha da güçlü yaptı. Gün içerisinde daima enerji doluyum. Daha çok kas kitlesine sahip olmak ve çalıştırmak isteyen bayanlara ve herkese tavsiye ediyorum.