PİLATES İLE GÜÇLÜ KADINLAR

ÖZGE NURAL
İLE SÖYLEŞİ

İstikrarı ile bizi kendine hayran bırakan üyelerimizden Özge Nural ile söyleşi gerçekleştirdik. Bu keyifli sohbette, 8 yıldır pilates yapan üyemize deneyimlerini ve pilatesin hayatına etkisini sorduk.

MERHABA

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhaba, ben Özge, hayata tutkuyla ve aşkla bağlı birisiyim. Ankara’da doğup büyüdüm, biyomedikal mühendisliği okuduktan sonra işletme yüksek lisansı yaptım. Ama beni sadece böyle özetlemek çok doğru olmaz 🙂 Çok yönlü bir insanım, 4 yaşında bir kızım var. Nefes ve meditasyon terapistiyim; wellbeing, yaşam ve NLP uzmanıyım. Güne erken başlamayı seviyorum. Meditasyon ve nefes egzersizleri yapıyorum.

PİLATESLE NASIL TANIŞTINIZ?

Pilates ile aslında babam sayesinde tanıştım. Onun geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle bir araştırma sürecine girmiştim ve aletli pilates ile ilgili okuduklarım beni de pilates yapmaya teşvik etti. Tabi bu söylediklerim neredeyse 8-9 yıl öncesi ve pilates gerçek anlamıyla yeni yeni duyuluyordu. Pilates stüdyosu ararken Aylin Hoca ile tanıştım ve sonrası malum, sanırım en uzun süreli üyelik rekoru eminim bendedir. 😀

NE KADAR SÜREDİR PİLATES YAPIYORSUNUZ?

Yaklaşık 8-8,5 yıldır aletli pilates yapıyorum. Bu sürenin tamamında Aylin Hoca ile çalışıyoruz. Haftada en az 3 kere derse geliyorum, bu sayının 4’e çıktığı haftalar da oluyor.

PANDEMİNİN YOĞUN OLDUĞU DÖNEMDE DE DEVAM EDEBİLDİNİZ Mİ?

Kapanmalar ilk geldiğinde, hemen online olarak uzaktan devam etmeye başladık. Yani o süreç içerisinde bile pilatesi bırakmadım. Özellikle bu şekilde de devam edebilme şansımız olduğu ve Aylin Hoca ve ekibinin hemen entegre olmaları beni çok mutlu etti.

BU KADAR UZUN SÜREDİR DEVAM ETMENİZİ NE SAĞLADI?

Vücudumdaki değişim tabiki! Bununla birlikte dayanıklık. Gençlik yıllarımda badminton, tenis gibi sporlar yaptım, daha çok efor gerektiren sporlardan hep uzak durmuştum, çünkü dayanamıyordum, hemen başım dönerdi, direncim kırılırdı. Hayatıma doğru beslenmeyi ve pilatesi aldığımdan beri bu konuda çok ilerledim. Artık çok dayanıklıyım! Bu farkı gördüğünüzde artık bırakamıyorsunuz.

Diğer bir yandan, bu başarıda Aylin Hoca’nın da katkısı büyük, size özel bir şekilde program hazırladığını her an hissediyorsunuz. Vücut yapınızı ve size uygun egzersizleri analiz ediyor ve her daim bu kadar titiz davranıyor. Tabii bir yandan bu kadar uzun süre devam ettiğinizde, artık çok yakın arkadaş da oluyorsunuz, dertleşiyorsunuz da, sizin yanınızda olan ve sürekli iyi olmanızı sağlayan insanların varlığı ayrıca bir motivasyon kaynağı oluyor.

 
 

PEKİ YA HAMİLELİK?

PİLATESE DEVAM ETTİĞİNİZ SÜRE İÇERİSİNDE BİR DE HAMİLELİK SÜRECİ VAR.PİLATES YAPMAYA DEVAM ETTİNİZ Mİ?

Pilatese hamilelik süresince de devam ettim. Yaklaşık 33 hafta hamileydim ara verdiğimde zaten 38inci hafta doğum yaptım. Bu süreçte saolsun Aylin Hoca hep yanımdaydı, vücudumdaki değişimlere göre egzersizlerimi oluşturdu. 33 hafta sonrasında da devam etme isteğim vardı ama karın bölgeniz büyüdüğü için hantallaşıyorsunuz. Artık o dönemden sonra doğuma kadar dinlenmeniz daha iyi oluyor.

HAMİLELİK SÜRESİNCE SİZİ PİLATES YAPMA KONUSUNDA NE MOTİVE ETTİ?

Bence sadece rahat hamilelik ve zinde kalmak için değil, psikolojik olarak da bırakmamak gerekiyor. Hamilelik süresince kendinizi iyi hissediyorsunuz, vücudunuz değişirken ona hala söz geçiriyor olmak sizi zihnen çok çok mutlu ediyor.

DOĞUM SONRASI DURUMDAN DA BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

En sevdiğim kısım burası sanırım! Hamilelik süresinde toplamda 30 kilo almıştım. Doğum sonrası 2 ay içerisinde pilatese geri dönebildim. Doğum sezeryan ile olunca, onun kendi komplikasyonları oluyor.

EGZERSİZLERE DEVAM ETTİKÇE VÜCUDUNUZDA BİR DEĞİŞİKLİK OLDU MU?

Egzersizlere geri dönünce, Aylin Hoca ile 6 ay çok yoğun bir şekilde çalıştık, karın bölgemi başlarda çok zorlamadık, ama devam ettikçe çok tempo kazanan bir egzersiz rutinine geri döndüm ve bu süre içerisinde hamilelikte aldığım kiloların tamamını verdim. 1 senin sonunda en iyi formuma ulaştığımı söyleyebilirim. Sanırım annelik iç güdüsüyle mental gücünüzde artıyor. Vücudunuzla ilgili daha dayanıklı ve hırslı oluyorsunuz.

SİZCE HANGİSİ?

KLASİK SORUMUZU SİZE DE SORALIM. REFORMER MI MAT PİLATES Mİ?

Vücudumu egzersiz öncesi ısıtmak ve evde güne başlamak için Mat fena değil ama Reformer ile yapabileceklerinizin sınırsız. O yüzden benim cevabımı kesinlikle Reformer. Kendi vücut ağırlığınız ve yayların direnç seviyeleri, işte bu ikili kaslarınızı ve eklemlerinizi her seferinde en iyi şekilde çalıştırıyor.

TAVSİYELERİNİZ?

PİLATES İLE İLGİLİ DİĞER KADINLARA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VAR MI?

Bence insanın yaptığı en önemli ve anlamlı yatırım kendine yaptığı yatırımdır. Pilatesi hayatımın önemli bir parçası haline getirmek bana hep mutluluk kazandırdı! Mutlu olmak için başka bir şey beklemeye gerek yok, sporu yapıp vücudunuzu *endorfin ile doldurabilirsiniz.

Bu noktada şunu da söylemeden geçmeyeyim, sonuç görmek için istikrarlı olmak lazım, kendi iç disiplininize de bir yandan korumanız lazım. Bir yandan hayatınızın bir parçasını spor ile geçirirken diğer yandan hamburger, fast food tipi beslenmemek lazım. Biliyorum zor! ama yapmayın 😀 Ben özellikle kendime yapmış olduğum bu yatırımın yaşlanınca da faydasını göreceğime inanıyorum.

Sadece incelmek ve fit olmak olarak bakmasınlar konuya, gerçekten sağlıklı, zinde, dirençli bir vücut yapısına ulaşmak için mutlaka düzenli ve disiplinli olarak devam etsinler.

*endorfin -halk arasındaki adıyla mutluluk hormonu olarak adlandırılmaktadır ve vücuda iyilik hali kazandıran hormonun adıdır.