PİLATES İLE GÜÇLÜ KADINLAR

Gökçe Arı
ve Hazal UZDİL
İLE SÖYLEŞİ

2018 yılından beri düet derslere katılan değerli üyelerimiz Gökçe Arı ve Hazal Uzdil ile spor ve arkadaşlıkları üzerine samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.

MERHABA

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ? VE PİLATESLE NASIL TANIŞTINIZ VE NE KADAR ZAMANDIR YAPIYORSUNUZ?

Hazal – 1989 yılı doğumluyum, Çankaya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 2010 yılında mezun oldum. Şu anda savunma sanayinde üretim yapan bir şirketin sürekli iyileştirme departmanında çalışıyorum. Pandemi başlamadan önce bolca gezen, yeni yerler görmeyi seven birisiydim. Umarım en kısa sürede yine seyahat özgürlüğümüzü kazanabiliriz. Tüm seyahatlerimden, yurt içi yurt dışı farketmeksizin topladığım bir magnet koleksiyonum var. Mutlaka gittiğim yerlerden böyle bir anı almaya gayret ederim. Bu koleksiyon ben nereye gidersem benimle gelir 🙂 Bunun dışında arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Müzik yine hayatımın bir parçası ve sevdiğim şarkılara eşlik etmeye bayılırım.

Pilates ile 2018 yılının başında tanıştım. Arayışım ise duruşumu düzeltmek üzerineydi, daha dik durmak istiyordum.

İlk Pilatesle tanışmam 2008 yılında, annemin bir arkadaşının işinden ayrılıp pilates stüdyosu açması ile, oldu 🙂 Çok kısa süre devam edebildiğim ilk deneyimimdi bu, ancak düzenli olarak kendimi adadığım yıl 2018 yılıdır. Duruşumu düzeltmek istediğim bir dönemdi, daha dik durmak istiyordum ve o zaman BIR Pilates’e derse geldim, o gün bugündür buradayım 🙂

Gökçe – Ankaralıyım, 2013 yılı Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum, 6 yıldır motorlu araçlar üreten özel bir firmanın üretim sistemleri geliştirme departmanında çalışıyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, özellikle Türk romanları, klasikleşmiş Türk yazarlarının kitaplarını okuyorum. Pandemi dönemi de bu kitap okuma sevdamı desteklemiş olabilir 🙂 Pandemi öncesi ben de sürekli gezi planları yapıyordum, yurt içi ve yurt dışı seyahat ediyordum bütün boş zamanlarımda, yeni yerler keşfetmeyi hala seviyorum. Umarım yakın zamanda bu alışkanlığıma da geri dönerim.

Pilatese başlamadan önce de hayatımda spor vardı, ancak düzenli yapamıyordum sporu, bilindik büyük spor salonlarına gidiyordum. Hatta Pilates ile de buralardaki grup derslerinde tanıştım. Kilo verme sorunumu çözüyordum ama sıkılaşmak ve güç kazanmak için daha farklı bir düzene ihtiyacım olduğunu farkettim. Benim de BIR Pilates’e derse gelmem böyle başladı. Aradığımı Reformer Pilates’te buldum ve 2018 yılından beri ben de düzenli olarak devam ediyorum. Hatta Pilates ile beraber fonksiyonel antremanlara da başladık, inanılmaz keyifli olduğunu söylemeliyim. Spor yapmak benim için, haftanın en az 2 günü geldiğim bir aktiviteye dönüşmüş durumda…

BİRBİRİNİZİ NE KADAR ZAMANDIR TANIYORSUNUZ?

Hazal – Biz aslında Gökçe’nin şu an çalıştığı yerden tanışıyoruz. 2015 yılında aynı iş yerinde çalışıyorduk. Hatta Gökçe’nin çalışmaya başladığı zaman, ben, sağlık problemleri nedeniyle işten uzaklaşmıştım. 2015 yılının başında işe geri döndüm.

Gökçe – 2015’in ortalarında çok yakın arkadaş olmuştuk. Tabiiki o süreçte daha çok beraber gezme aktiviteleri yapıyorduk. Daha sonra Hazal iş değiştirdi. İşte tam da bu zamanda biz beraber spora başlama kararı aldık. Çünkü beraber vakit geçirmekten çok hoşlanıyoruz ama iş yerlerimiz artık farklı olduğu için fırsat yaratmamız gerekiyordu.
Bunu sporla yapabileceğimiz düşündük.

Hazal – Aynen 🙂 Eski çalışma arkadaşlarımızdan görüştüklerimiz yine var. Ama Gökçe ile çok ayrı bir arkadaşlığımız oluştu ve buradaki grup dersimiz sayesinde de haftada en az 2 kere bir araya gelmeyi garanti altına alıyoruz.

 
 

DÜET DERSLER

BERABER PİLATES YAPMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?

Hazal – İkimizin de büyük spor merkezlerine üyeliklerimiz vardı ama düzenli bir şekilde gidemiyorduk.

Gökçe – Evet, deneyim tam da öyleydi, devamlı gidemediğimiz spor salonu üyeliklerimiz vardı. Bu karar işte tam da buradan çıktı. Birlikte vakit geçirmekten keyif alıyoruz. O zaman bunu neden spor ile birleştirmeyelim dedik 🙂

Hazal – Bunun içinde birebir birisiyle çalışalım dedik. Şimdi düşündüğünüzde, önceki deneyimlerimizde, 1 yıllık üyelik yapmamıza rağmen spor salonlarına resmen bir kaç kere gidebiliyoruz. Yani ne kadar verim aldığımız belli, dolayısıyla, birebir birisiyle çalışmak lazım, insan kendi başına spor yaparken neyi doğru neyi yanlış yapıyor bunun da çok farkına varmıyorsunuz.

Gökçe – Tabii bir de şöyle bir durum var. O dönem Reformer Pilates yapmak istiyoruz, çünkü daha etkili ve verimli olduğunu biliyoruz. Onu da tabiki birebir ve düzenli yapmanız gerekiyor. Özel hoca ile çalıştığınızda hem kendinize, hem arkadaşınıza hem de hocanıza karşı sorumlu oluyorsunuz. Bu da sizi daha düzenli gelmeye ve devam etmeye zorluyor açıkcası…

Hazal – O zaman bir arkadaşımızın eşi bize BIR Pilates’i önerdi ve 2018 yılında biz de böyle beraber grup dersi almaya başladık, o zamandan beri devam ediyoruz.

EN BAŞINDAN BERİ SEVİYE OLARAK BİRBİRİNİZE YAKIN MIYDINIZ? YOKSA YAPTIKÇA MI SEVİYELER EŞİTLENDİ?

Hazal – Bence yakındık 🙂 Şöyle diyebilirim ben mesela, benim sırt kaslarım daha kuvvetsizdi, hani beraber antrenman yaptıkça eşitlenmiştir. Ben de kuvvetlendiğimi hissediyorum zaten devam ettikçe, ama böyle uçurum yoktu aramızda ilk başladığımızda…

Gökçe – Yani ben de eşit düzeydeydik gibi hatırlıyorum ilk başladığımızda, çünkü ikimizin de spor alışkanlıkları birbirine çok benziyordu. Birimiz daha kuvvetli, birimiz daha geride gibi değildi. Zaten beraber spor yapmaya başladığımızda gelişimi de 4 yıl boyunca birlikte yaşadık. Adım adım bütün seviyeleri beraber tamamladık hatta şimdi fonksiyonel antreman seviyesinde de beraberiz.

Hazal – Bu konuda hocalarımız da çok yardımcı oldu. Bizlere her yeni bir hareket sunduklarında, nasıl hissettiğimiz, o antremanın verimliliğini beraberce değerlendiriyoruz. Fonksiyonel antreman konusuna da beraber karar verdik.

BERABER PİLATES YAPMAK SPOR İLE İLGİLİ MOTİVASYONUNUZU NASIL ETKİLİYOR?

Hazal – Kesinlikle artırıyor…

Gökçe – Kesinlike! Çünkü bizim için hem arkadaşınızla iyi vakit geçirdiğiniz bir zaman oluyor. Mesela o hafta neler yaşadığınızı bir taraftan konuşurken diğer taraftan spor yapıyorsunuz. Bu beni mesela 2 kat daha fazla motive ediyor. Hatta şöyleki bir an önce spor yapma günümüz gelsin diye heyecanlanıyoruz. Hem spor hem görüşme fırsatı olunca çok keyifli oluyor.

Hazal – Buradaki eğitmenleri de özlüyoruz 🙂 Aylin Hoca’yı Nazlı Hoca’yı herkesi 🙂

Gökçe – Spor dışındaki programlarımız bile burada geçireceğimiz zaman göre ayarlıyoruz. Buraya öncelik veriyoruz.

HEDEFLER VE ARKADAŞLIK

BERABER PİLATES YAPMAK ARKADAŞLIĞINIZI NASIL ETKİLEDİ?

Hazal – Bence çok olumlu etkiledi 🙂

Gökçe – Hazal ile birlikte önceden aynı şirkette çalışırken, onun iş değiştirme durumu gündeme geldi ve bu durum ister istemez bizim daha az görüşeceğimiz anlamına geliyordu. Bunu da pilatese beraber başlayarak aştığımızı ve aramızdaki bağın eskisinden de iyi olduğunu söyleyebilirim. En net şekilde en az haftanın iki günü mutlaka görüşüyoruz.

Hazal – Bir de beraber spor yapmak çok farklı bir iletişimi de beraberinde getirdi. Yaptığımız hareketler vücudumuzun sınırlarını zorlamayı da gerektiriyor. Bu anlamda da birbirimizi inanılmaz motive ediyoruz… hem de spor sırasında…. Haydi dayan bitecek az kaldı yapıyoruz şeklinde motivasyon konuşmalarımız çok oluyor 🙂 Bu da bize resmen telepatik bir iletişim kazandırmış bile olabilir. Birbirimizi gördüğümüz anda kim mutlu kimin sıkıntısı var hemen anlıyoruz 🙂

Gökçe – Yani şöyle oluyor… spor yaparken birbirimizin en olmadık mimiklerine bile şahit oluyoruz. Artık Hazal ile karşılaştığımda, mesela modu düşükse, hemen mimiklerinden anlıyorum. Hem mutluyken, hem acı çekerken, yani spor yaparken hepsini görmek mümkün 😀

OLMAZSA OLMAZ SORUMUZU SİZE DE SORALIM HEMEN… REFORMER MI? MAT PİLATES Mİ?

Hazal – Reformer’ın daha heyecanlı olduğunu düşünüyoruz 😀 Şöyleki mat pilateste sadece kendi vücut ağırlığınız var. Reformer için daha kolay mı demeliyim, yani hareketler için yaylardan destek almanız güzel. Bir de Reformer’da devam ettikçe hareketlerin seviyelerinin arttığını gözlemleyebiliyorsunuz.

Gökçe – Evet, ilk başladığınızda farklı bir yay kullanıyorken, şu anda çok daha sert bir yaya geçiyoruz. Bunu da gördüğünüz için kendi gelişiminizi çok net takip edebiliyorsunuz. Ekstra motivasyon sağlıyor bize…

TAVSİYENİZ?

İKİLİ VEYA GRUP PİLATES İLE İLGİLİ DİĞER KADINLARA TAVSİYELERİNİZ VAR MI?

Hazal – Biz çok uyumluyuz, ikimiz artı tüm eğitmenler ile çok uyumluyuz. Bu bizim için çok büyük bir şans, dolayısıyla devam ettiriyor olmak açısından da bu durum çok önemliydi. Biz bunu yakalayabiliyorsak eminim başkaları da yakalayabilecektir.

Gökçe – Evet ama şöyle de bir şey var. Arkadaşı ile kaliteli zaman geçirmek isteyenler için de bir fırsat bu… özellikle beraber bir şeyler yapmaya zaman bulamayan bir profiliniz var ise, sporu hem beraber vakit geçirmek hem de daha sağlıklı olmak için kullanabilirler. Bu şekliyle çok tavsiye ediyoruz, çünkü bunu sadece spor olarak değil arkadaşınızla kaliteli bir deneyim paylaşmak olarak görebilirsiniz.

Hazal – Arkadaşlıkları geliştiriyor gerçekten bu durum ve kişiler birbirlerini inanılmaz derecede motive ediyorlar. İşin içerisinde bir de sorumluluk var işte… keyfe göre bugün de gitmeyeyim demiyorsunuz…

Gökçe – Evet hocalara karşı da bir sorumluluk var ama arkadaşına karşı 2 kat daha fazla oluyor bu sorumluluk. Böylelikle hayatınıza sporu entegre etmek de çok daha kolay oluyor.
Kesinlikle yakın bir arkadaşınızla pilatese yapmanızı tavsiye ediyoruz.