PİLATES İLE GÜÇLÜ KADINLAR

CEREN DURKUN
İLE SÖYLEŞİ

Değerli üyemiz Ceren Durkun ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Ona pilates ile ilgili deneyimlerini ve hayatındaki yerini sorduk.

MERHABA

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Merhaba, Ben Ceren Durkun, 32 yaşındayım, beden eğitimi öğretmenliğinden mezunum, ancak şu anda bu mesleği yapmıyorum. Yaklaşık 8 yıldır sigortacılık sektöründeyim. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı seviyorum, pilates dışında yoga ile de ilgileniyorum. Hayvanları çok seviyorum, hatta evimde kedilerim var.😻 Zaten BIR Pilates’in de en çok takdir ettiğim yönü buranın hayvan dostu, özellikle de kedi dostu 😊  bir işletme olmasıdır.

HAYATINIZDA HEP SPOR VAR MIYDI?

Çocukluk yıllarımdan beri spor konusunda aktifim. 3 yaşında yüzmeye başladım, yaklaşık 17 yıl yüzücülük yaptım ve bunun 5 yılı milli takımdaydım. Şimdi bakıyorum da sporsuz geçen bir günüm olmamış. 😊  Beden Eğitimi öğretmenliği eğitimi aldığımı ama meslek olarak yapmadığımı söylemiştim. Sanırım ben başkalarına öğretmektense, sporu kendim yapmaktan daha fazla keyif alıyorum. 😇

PİLATESLE NASIL TANIŞTINIZ?

Pilatesin her zaman bir modası vardı, çevremde de çok konuşulan ve herkesin ilgi duyduğu bir egzersiz tipi. Ben de 7 yıl önce bir araştırmaya girerek nerede yapabilirim konusuna odaklanmıştım ve o araştırmam Aylin Hoca ile tanışmam ile sonlandı. Egzersizlere başlayınca neden bu kadar popüler olduğunu anladım, benim de çok hoşuma gitti ve o günden bugüne kadar aralıksız devam ediyorum.

7 YIL UZUN BİR SÜRE, BELİRLİ BİR RUTİNİNİZ VAR MI? YOKSA ARALIKLARLA MI YAPIYORSUNUZ?

Bunun 3-4 yılı kesintisiz bir rutin, her hafta 3 gün olacak şekilde, devam ettim. 8 aylık ara verdiğim bir dönem oldu. Araya pandemi girdi malum ama şu an yine haftanın 3 günü düzenli bir şekilde devam ediyorum.

PANDEMİ DEDİNİZ? O SÜREÇTE EN AZINDAN EVDE PİLATES YAPMA ŞANSINIZ OLDU MU?

Olmaz mı 😊  tam bir rutin şeklinde olmasa da, yine Aylin Hoca ile beraber online olarak dersler yaptık. Online dersler ayrı bir disiplin gerektiriyor tabi, çok zorlandığınız yerlerde hocam kameram kapandı diyip kaytarabiliyorsunuz 😄

 
 

PEKİ YA DEĞİŞİM?

PİLATESE İLE VÜCUDUNUZDA NASIL BİR DEĞİŞİM GÖRDÜNÜZ?

Benim en başından beri pek bir kilo problemim yoktu, amacım hep daha bir sıkılaşmak ve kendimi formda tutmaktı. Pilates gerçekten bu konuda iyi bir avantaj sağlıyor. 💪🏻  Tabiki düzenli yaptığınız takdirde gerçekleşiyor bu durum. Benim için en büyük farkı kaslarımın daha belirginleşmesi yani sıkılaşma konusunda yarattığını canı gönülden söyleyebilirim.

DEVAM ETME MOTİVASYONUNUZU NE SAĞLIYOR?

En büyük motivasyon kendim 😇 Pilates yapmak beni çok rahatlatıyor, özellikle zihin olarak, ve günlük yorgunlukları ve stresi geri bırakmamı sağlıyor. Zaten ben sigortacılık sektöründe olduğum için stresli ve yoğun bir mesleğim var. Dolayısıla buraya gelmek beni deşarj ediyor. 1 ila 1,5 saat kendime ve sağlığıma ayırdığım vakit en en en büyük motivasyon!

PİLATES İLE BAŞARMAK İSTEDİĞİNİZ BİR HEDEF VAR MI?

Bu soruya direkt Esneklik diye cevap verebilirim. Esneklik konusunda daha çok uğraşıyoruz, çünkü işim gereği çok uzun süre topuklu ayakkabı giyen birisiyim ve bu şekilde yürümek dizlerden itibaren bacak kaslarını kısaltıyor. Esneklik konusu bu yüzden benim için önemli ve vücudumun sınırların zorlamak istiyorum 😄

SİZCE HANGİSİ?

OLMAZSA OLMAZ BİR SORU GELİYOR... REFORMER MI MAT PİLATES Mİ?

Ben direkt reformer diyorum buna 😄 Neden, çünkü daha kolaya kaçtığım için sanırım. 😇 Şöyle ki mat pilates gerçekten zor, kendi ağırlığınız söz konusu, reformer da destek alıyorsunuz 😄 Mat üzerinde çaresizsiniz 🤣

TAVSİYELERİNİZ?

PİLATES İLE İLGİLİ DİĞER KADINLARA SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VAR MI?

Öncelikle pilatese, ben 5 paket, 10 paket ders aldım ve şimdi bir mucize bekliyorum şeklinde bakmasınlar. İstikrar ve devamlılık önemli. Elbette beslenme gibi dış faktörlere de dikkat etsinler, sadece spor yapmakla olmuyor.

Bir kadın için bence çok güzel bir spor pilates, hem esneklik hem de güç kazanma açısından, uzun kasları geliştiriyor çünkü, çok zarif ve kibar bir fizik yapısını oluşturabiliyor.

Başlayıp, bırakmadıkları sürece, yani kendilerine bir hedef koyabilirlerse, hayatlarına çok büyük değer katacaklarını bilsinler. Ben de kendimi bunu yapmak zorundasın Ceren, yaparsan değişim gelecek şekilde telkin ediyorum sürekli 😊