Cumhuriyetin Sporda
İlham Kaynağı Kadınları

#istersenyaparsın

Filenin Sultanları

VOLEYBOL

Türkiye Kadın Voleybol Takımı, Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından yönetilen ve Türkiye’yi uluslararası kadın voleybol karşılaşmalarında temsil eden takımdır. 16 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla FIVB dünya sıralamasında 1. sırada bulunmaktadır.

Takım, 1957 yılında ilk uluslararası karşılaşmasını Romanya’ya karşı oynadı. İlk galibiyetini ise 22 Temmuz 1961’de Batı Almanya’ya karşı 3-2’lik skorla elde etti.

2003 yılında, ikinci olduğu Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’ndan bu yana, Türkiye’de “Filenin Sultanları” unvanı ile tanınmaktadır. Bu unvan, o yıl karşılaşmaları anlatan TRT Spikerleri tarafından takımın maçlarda gösterdiği efsanevi performans sonrasında verilmiştir.

Takım, 2023 yılında düzenlenen Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda finalde Sırbistan’ı 3-2 mağlup ederek şampiyon oldu. Bu şampiyonluk, takımın tarihindeki ilk Avrupa şampiyonluğu olma özelliğini taşıyor.

Takım, 2024 Paris Olimpiyatları’nda da Türkiye’yi temsil etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

2023 Yılı Takım kadrosu
Gizem ÖrgeCansu ÖzbayMelissa VargasHande BaladınAslı KalaçEda Erdem DündarZehra Güneşİlkin Aydın

Antrenör Daniele Santarelli
Türk Kadın Voleybol Takımı
Görsel: AA

2015

Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası bronz madalyası

2016

Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası dördüncülüğü

2017

FIVB Milletler Ligi ikinciliği

2018

FIVB Milletler Ligi şampiyonluğu

2019

FIVB Milletler Ligi şampiyonluğu

2020

Tokyo Olimpiyatları 4.lüğü

2021

Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası bronz madalyası

2023

FIVB Milletler Ligi şampiyonluğu

Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası şampiyonluğu

 


Bu sayfa Wikipedia içeriğinden edinilen bilgiler ile oluşturulmuştur. BIR Pilates’in sporcu ile hiç bir bağı bulunmamaktadır. Cumhuriyetin Sporda İlham Kaynağı Kadınları isimli yayın ile ilgili her tür soru için info@birpilates.com e-posta adresi üzerinden ve web sitemizde bulunan Bize Ulaşın iletişim formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.