Cumhuriyetin Sporda
İlham Kaynağı Kadınları

#istersenyaparsın

İpek Soylu

TENİS

İpek Soylu, Türk tenis tarihinin en önemli isimlerinden biri. Tenis oynamaya 6 yaşında Adana Tenis Dağcılık Kulübü’nde başlayan Soylu, kısa sürede gösterdiği başarılarla dikkatleri üzerine çekti.

2012 yılında Wimbledon’da gençler kategorisinde ana tabloda oynayan ilk Türk kadın tenisçi olan Soylu, 2014 yılında ise ABD Açık’ta çift kızlar kategorisinde şampiyon oldu. Bu sonuçla Soylu, Türk tenis tarihinde Grand Slam turnuvalarında bir kategoride şampiyon olan ilk Türk sporcu unvanını elde etti.

Soylu, profesyonel kariyerinde WTA Tour’da üç çiftler şampiyonluğu kazandı. Ayrıca ITF Circuit’te 12 tekler ve 18 çiftler şampiyonluğu elde etti. 31 Ekim 2016’da dünya sıralamasında 151. sıraya kadar yükselen Soylu, 17 Nisan 2017’de ise WTA çiftler sıralamasında 63. sıraya ulaştı.

Soylu, Türkiye Fed Cup takımında da görev aldı. 2014-2022 yılları arasında Fed Cup’ta 13 galibiyet ve 10 mağlubiyet elde etti.

Soylu, 2022 yılında profesyonel tenis kariyerini noktaladı. Kariyerine noktaladıktan sonra tenis yorumculuğu ve podcast sunuculuğu yapmaya başladı.

İpek Soylu, Türk tenisine büyük katkılarda bulunan bir sporcu. Başarıları ve azmi ile Türk tenisinin gururu oldu.

"Tenis, benim için bir tutku. Bu sporu çok seviyorum ve her zaman en iyisini yapmaya çalışıyorum."

"Türk tenisine katkıda bulunmak benim için büyük bir onur. Türk tenisçilerinin daha iyi yerlere gelmesi için elimden geleni yapacağım."

"Genç tenisçilere tavsiyem, asla pes etmemeleri. Hedeflerine ulaşmak için çok çalışmaları gerekiyor."

İpek Soylu
İpek Soylu
Görsel: AA

 


Bu sayfa Wikipedia içeriğinden edinilen bilgiler ile oluşturulmuştur. BIR Pilates’in sporcu ile hiç bir bağı bulunmamaktadır. Cumhuriyetin Sporda İlham Kaynağı Kadınları isimli yayın ile ilgili her tür soru için info@birpilates.com e-posta adresi üzerinden ve web sitemizde bulunan Bize Ulaşın iletişim formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.