Cumhuriyetin Sporda
İlham Kaynağı Kadınları

#istersenyaparsın

Göksu Üçtaş Şanlı

Jimnastik

Göksu Üçtaş Şanlı, Türkiye’yi olimpiyatlarda jimnastik branşında temsil eden ilk kadın sporcudur.

Şanlı, 2012 Yaz Olimpiyatları’na katıldı. 1908’de Olimpiyat Oyunları’na Türkiye adıyla katılan Osmanlı İmparatorluğu’nun, Londra Olimpiyatları’nda Aleko Mulos tarafından temsil edilişinden 104 yıl sonra Türkiye’yi jimnastik dalında olimpiyatlarda temsil eden ilk kişi oldu. Londra Olimpiyatları’ndan sonra dört yıl ara verdiği jimnastiğe 2016 yılında geri döndü ve Artistik Jimnastik Dünya Kupası’nda kadınlar yer hareketleri kategorisinde gümüş madalya kazandı. Bu madalya, jimnastik sporunda Türkiye’nin büyükler kategorisinde ilk madalyasıdır.

Göksu Üçtaş Şanlı, başarıları ile Türkiye’yi dünya çapında temsil eden bir sporcu olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda, azmi ve kararlılığı ile de birçok gence ilham kaynağı oluyor.

"Başarıya ulaşmak için çok çalışmak ve hayallere inanmak gerekiyor."

"Jimnastik, benim için sadece bir spor değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi."

"Başarılarım, Türkiye'deki genç kızlara ilham kaynağı olmak için."

Göksu Üçtaş Şanlı
GÖKSU ÜÇTAŞ ŞANLI
Görsel: Mustafa Ünal Uysal /AA

2009

Şanlı, 2009 yılında Akdeniz Oyunları’nda atlama masasında gümüş madalya kazanarak Türkiye’ye bu dalda ilk madalyayı kazandıran isim oldu. 

2010

Mart 2010’da Katar’ın başkenti Doha’da yapılan Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda yer hareketlerinde bronz madalya aldı.

Yine 2010 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde düzenlenen Dünya Kupası yarışmalarında, yer aletinde altın, denge ve atlama aletlerinde gümüş madalya kazanarak Türkiye’ye üç madalya getirdi.

2012

2012 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye’yi tarihinde ilk kez artistik jimnastik dalında temsil etti.

2016

Şanlı, 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’yi jimnastik alanında temsil eden ilk kadın sporcu unvanını elde etti. Olimpiyatlarda denge aletinde 13. oldu.

2016 yılında Dünya Cimnastik Federasyonu’nun Mersin’de düzenlediği Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda ‘kadınlar yer hareketleri’nde şampiyon olarak altın madalya kazandı.

2020

Şanlı, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda da Türkiye’yi temsil etti. Olimpiyatlarda denge aletinde 18. oldu.

2020’de yine Mersin’de düzenlenen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda milli takımın kaptanlığını yaptı. Gösterdiği başarılı performansla yer aletinde ikincilik elde eden milli cimnastikçi Göksu Üçtaş Şanlı, bu alanda gümüş madalya kazanan ilk kadın Türk sporcu olarak adını tarihe yazdırdı.

 


Bu sayfa Wikipedia içeriğinden edinilen bilgiler ile oluşturulmuştur. BIR Pilates’in sporcu ile hiç bir bağı bulunmamaktadır. Cumhuriyetin Sporda İlham Kaynağı Kadınları isimli yayın ile ilgili her tür soru için info@birpilates.com e-posta adresi üzerinden ve web sitemizde bulunan Bize Ulaşın iletişim formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.