Cumhuriyetin Sporda
İlham Kaynağı Kadınları

#istersenyaparsın

Gizem Girişmen

Paralimpik Okçuluk

Gizem Girişmen, Türkiye’nin en başarılı engelli okçularından biridir. 25 Kasım 1981 tarihinde Ankara’da doğan Girişmen, 11 yaşında geçirdiği trafik kazası sonucu T5 seviyesinde omurilik felci oldu.

Girişmen, kaza sonrası eğitimine devam etti ve 2004 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 2005 yılında ise Paralimpik Okçuluk Milli Takımı’na girdi.

Girişmen, 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’nda bireysel yay kategorisinde altın madalya kazanarak Türkiye’de Paralimpik Oyunlar tarihinde altın madalya alan ilk kadın sporcu olmayı başardı. Bu başarı, aynı zamanda Türkiye’nin Paralimpik Oyunlar tarihindeki ilk altın madalyası olma özelliğini taşıyor.

Girişmen, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda da bireysel yay kategorisinde gümüş madalya kazandı. 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda ise bireysel yay kategorisinde 16. oldu.

Girişmen, engelli okçuluk alanında elde ettiği başarılarla Türkiye’yi dünya çapında temsil eden bir sporcu olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda, azmi ve kararlılığı ile de birçok gence ilham kaynağı oluyor.

"Engeller, beni durduramaz."

"Başarıya ulaşmak için çok çalışmak ve hayallere inanmak gerekiyor."

"Engelli olmak, bir engel değil, bir avantajdır."

Gizem Girişmen
Gizem Girişmen
Görsel: AA

2007

2007 Çek Cumhuriyeti Uluslararası Okçuluk Turnuvası olimpik yay ARW2 bayanlarda birincilik.

2008

2008 Pekin Paralimpik Oyunları’nda bireysel yay kategorisinde altın madalya

2008 İngiltere FITA Avrupa Okçuluk Grand Prix Yarışması, olimpik yay ARW2 bayanlarda ikincilik.

2009 

2009 Dünya Para Okçuluk Şampiyonası’nda da altın madalya kazandı.

2012

2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda bireysel yay kategorisinde gümüş madalya kazandı.

2016

2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda bireysel yay kategorisinde 16.lık

 


Bu sayfa Wikipedia içeriğinden edinilen bilgiler ile oluşturulmuştur. BIR Pilates’in sporcu ile hiç bir bağı bulunmamaktadır. Cumhuriyetin Sporda İlham Kaynağı Kadınları isimli yayın ile ilgili her tür soru için info@birpilates.com e-posta adresi üzerinden ve web sitemizde bulunan Bize Ulaşın iletişim formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.