PİLATES’İN PROFESYONEL SPORCULARIN PERFORMANSINI ARTTIRMADAKİ ETKİSİ

Pilates, onlarca yıldır profesyonel dansçıların, profesyonel sporcuların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bale dansçılarının özellikle verimli ve güçlü kalmak için Joseph Pilates’in egzersiz methodunu kullandıkları bilinmektedir. Farklı spor branşlarından seçkin sporcular performanslarını optimize etmek ve daha ileri seviyeye taşımak için Pilates’e yöneliyorlar. Cristiano Ronaldo, Lebron James, Serena Williams gibi bilinen sporcuların sezon boyunca sakatlanma risklerini en düşük seviyede tutarak spor kariyerlerindeki zirvelerini korumaları nasıl mümkün olabiliyor? Bu yöntemin sporcular arasında neden bu kadar popüler hale geldiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kısa hamstringler; futbol ve sprint gibi patlayıcı güç ve hız aralıkları içeren sporların yaygın bir yan etkisidir. Bu haber, bu alanlarda performans gösteren sporcular için kötü bir haber. Çünkü kısa, sert arka üst bacak grubu çeviklik ve hız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu noktayı açıklamak için, futbolcular üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırma, hamstring esnekliğinin, sprint, zıplama ve tekme gibi futbolla ilgili becerileri gerçekleştirmek için kilit bir faktör olduğunu buldu. Bununla birlikte, düzenli Pilates uygulaması, kalça ve hamstringlerde esnekliği artırdığı bilindiği için bu sorunlarla mücadele edebilir. Pilates egzersizleri ayrıca vücudun üst kısmının esnekliğini artırmada da etkilidir. Pilates yoluyla sırt esnekliğini iyileştirmenin omurga yaralanmalarının da önüne geçilmesini sağlar.

Çoğu spor, aynı kasların aynı şekilde tekrar tekrar kullanılmasını gerektirir. Koşma gibi bazı sporlar vücudu tek bir yönde hareket etmeye zorlar. Bu, onu bir düzlemde güçlü ancak diğer düzlemlerdeki hareketler söz konusu olduğunda zayıf olmaya iter. Ancak Pilates, vücudu tüm düzlemlerde ve yönlerde hareket ettirerek yetersiz kullanılan kasları güçlendirdiği için bu sorunlara mükemmel bir çözüm olur. 

 Pilates, kalçalarda, gövdede; güç yaratır, stabilite sağlar. Pilates ile geliştirilen güçlü bir gövde, enerji aktarımına da yardımcı olur. Örneğin; bir bisikletçinin daha fazla güç üretmesini, daha hızlı pedal çevirerek daha çok yol katetmesini sağlar.

Yaralanmalar spor hayatında yaygın olan psikolojik ve fiziksel bir savaştır. Bununla birlikte, bu sorunlar deneyimli bir eğitmen eşliğinde düzenli Pilates dersleri ile kolayca çözülebilir ve aynı zamanda vücudu yeniden tam sağlığa kavuşturmanın etkili bir yolu olabilir.

Sonuç olarak Pilates, sporcuların performansları üzerinde büyük bir fayda sağlar. Ancak bu sadece onlar için değildir. Eğlence amaçlı tenisçiler, futbolcular ve diğer tüm spor branşlarını yapan kişiler için Pilates’e başlamak büyük fayda sağlayabilir. Artan hareketsiz yaşamlar, masa başında geçirilen uzun saatler; ağrılar ve acılar ile bitebilir. Fakat Pilates, bilgisayarınızın üzerine eğilerek geçirdiğiniz günlerin verdiği zararı gidermenize yardımcı olabilir ve sevdiğiniz sporları yapmanız için hareket halinde kalmanızı sağlayabilir.

SAĞLIKLA VE PİLATESLE KALIN!