PİLATES’İN BEL AĞRILARINI GİDERMEDEKİ ETKİSİ

Pilates egzersiz methodu günümüzde fit bir vücuda sahip olmak, sıkılaşmak gibi algılanan bir yöntem olsada destek olarak rehabilitasyon ve tedavi yönünden fayda sağlayan hareket döngülerini içerir.


Bütüncül tedavi sürecinde yararlanmakta fayda sağlayan yöntemdir. Vücutta mevcut olan patolojik durum (çoğu kez mekanik) kişide hareketsiz güvende olduğu hissi vermektedir fakat aktif olmayan kas ve iskelet sistemi bu şekilde başka sorunlara daha açık hale gelmeye ya da hasarın daha da ilerlemesini kolaylaştırmaya yol açabilir.

Andrew Taylor Still’in (Osteopati kurucusu) de dediği gibi ’ Hareket hayattır.’Şunu da bilmekte fayda var. ‘Daha fazla’ her zaman ‘ Daha iyi değildir.’ Her bel ağrısnın sebebi bel fıtığı olmadığı gibi ağrınız olmadığı halde lumbal bölge de fıtıklaşma olabilir. Belinizde olabilecek herhangi dejenerasyon-hernie (fıtıklaşma ileri seviye değilse ) konservatif tedavi yöntemleriyle spontane geri çekilme sağladığı görülmüştür.


Kronik bel ağrısı olan bireylerde problemin odak noktası birçok sebep olacağı gibi 2 nokta üzerinde durulduğunda ağrı düzeyinde anlamlı azalma olduğu yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.

  1. Dinamik aktiviteler sırasında omurganın stabilitesi bozulduğunda multifidus ve transversus abdominis gibi derin kasların aktivasyonunda gecikme yaşanır.
  2. Oluşan bu instabilitenin yüzeyel kasların aktivasyonuyla kompanse edilmeye çalışılmasıdır.
    Pilates derin kaslarda motor kontrolü ve stabilizasyonu artırırken yüzeysel kaslarda aktivasyonu düzenler. Böylece dengeli-motor kontrolü-stabilizasyonu ve esnekliği sağlanmış vücut olarak bize geri döner.

Aletli pilatesin mat pilatesten farkı ekipman yardımı ve yay direnci sayesinde kontrollü ve etkili hareketler yaparak egzersizlerimizi daha efektif hale getirmesidir. Pilates ekipmanları, hareketleri doğru form ve hizada yapmamızı desteklediği için mat pilatese oranla daha hızlı sonuçlar elde etmemizi sağlar. Çünkü doğru form ve hizalanma dengeli kas gelişimini destekler, aynı zamanda da sakatlık riskini en aza indirir.

Bu yüzden Bir Pilates Ailesi olarak stüdyomuzda mat hareketlerini de içeren aletli pilates ağırlıklı derslerimizle hizmet vermeyi tercih ediyoruz.